1. You are here:
  2. Home
  3. Examinations
  4. Examination Successes

Examination Successes

We congratulate the following members of the Society who have achieved success in their Accredited Level 3 and Level 4 teaching qualifications as recorded by HQ from 2nd February – 1st May 2014.

Level 4 Diploma in Dance Education

Imperial Classical Ballet

Inchicore College of Further Education
Clare Connolly
Hilary King

ISTD London Centre
Joan Elizabeth Gibbs

Scuola di Danza TDH
Jennifer Ravasio

The Judith Hockaday School of Dance & Drama
Leah Dawn Thomas

Modern Theatre Dance

Deeside Dance Centre
Stephanie Wie

ISTD London Centre
Joan Elizabeth Gibbs

KS Dance Ltd.
Stacey Moreton

Preston College
Natasha Kay

The Linda Sweetzer Teacher Training College
Lorna Jessica Crundwell

National Dance

ISTD London Centre
Joan Elizabeth Gibbs

Tap Dance

ISTD London Centre
Joan Elizabeth Gibbs

Level 3 Diploma in Dance Instruction

Cecchetti Classical Ballet

Ateneo Danza
Letizia Eramo

Imperial Classical Ballet

Dance For All At The Theatre School
Sharon Rebekah Balfour

Fokas Evagelinos School of Dance
Marianna Tsinini

Guildhall School of Dancing
Jenna Woods

Inchicore College of Further Education
Clare Connolly

Italia Conti Arts Centre
Alice McKeiver

The Judith Hockaday School of Dance & Drama
Hayley Sandry

The Liz Burville Dance Centre
Emily Louise Balmer
Stephanie Samson

Modern Theatre Dance

AB Progetto Danza
Daniela Rosa Strongoli

ASD Circeo Danza ‘La Sylphide’
Maria Cristina De Palma

Creative Academy
Lauren McMillan

Italia Conti Arts Centre
Isabel Eleanor Mary Addison

Merseyside Dance and Drama Centre
Tabitha Houldridge

New London Performing Arts Centre
Beverley Frances Spencer

North Liverpool Dance Academy 
Amanda Jayne Smith

Preston College
Heather Shackleton

The Linda Sweetzer Teacher Training College
Elizabeth Constantine

National Dance

Fitzell-Roberts Dance Industries
Natalie Smith
Victoria Caine

Tap Dance

Dance Academy South West
Kimberley Rose Richards

Dance For All At The Theatre School
Ashleigh Lauren Innes

Ellite Studios
Johanna Grace Hadley

Janet Marshall Dance Centre
Lorna Candlish

KS Dance Ltd.
Abigail Megan Baines


 

We congratulate the following members of the Society who have achieved success in their Associate, Associate Diploma, Licentiate and Fellowship examinations as recorded by HQ from 25th February – 30th May 2014.

MODERN ASSOCIATE
Yvonne Garland (South Africa)
Pavishen Paideya (South Africa)
Christine De Bruin (South Africa)
Mary-Jane Zimri (South Africa)
Claire Boswell (South Africa)
Erin Scott (South Africa)
Marilize de Lange (South Africa)
Sonwabiso Sakuba (South Africa)

MODERN LICENTIATE
Gemma Hersey (UK)
Jenny-Louise Hill (UK)
Cliona O’Brien (Ireland)

MODERN FELLOWSHIP
Jessica Morgan-Beale (UK)

IMPERIAL BALLET ASSOCIATE
Monica Orozco Torres (Mexico)
Jocelyn Roskilly (South Africa)

IMPERIAL BALLET LICENTIATE
Joanna Lines (UK)
Jade Pritchard (UK)
Sabrina Scioscia (Italy)
Christina Rossopoulou (Greece)
Eleni Vaka (Greece)
Louise Behan (Ireland)
Amanda Adams (UK)
Ellie Tyrrell (UK)

IMPERIAL BALLET FELLOWSHIP
Ben Tribe (UK)

TAP ASSOCIATE
Meghan Campbell (Canada)
Rachel Brodersen (Canada)
Samantha Engler (South Africa)
Tamsyn Eddy (South Africa)

TAP LICENTIATE
Sarah Holder (UK)
Helen Parker (UK)
Melissa Glover (UK)
Jo-Ann Cunliffe (UK)
Lucy Evans (UK)

TAP FELLOWSHIP
Tracey Bellingham (UK)
Rachel Macaree (UK)

CECCHETTI ASSOCIATE DIPLOMA
Kafuyu Shintani (Japan)

CECCHETTI LICENTIATE
Yukie Fujino (Japan)
Philippa McMeechan (UK)

BALLROOM ASSOCIATE
Damon Horn (UK)
Alison Harris (UK)
Tania Iona (UK)
Paul Pritchard (UK)
Paul Twomey (UK)
Caron Parry (UK)
Michael Litke (UK)
Kuang Hao Yue (China)

BALLROOM DIPLOMA 1
Alexandra Skinner (UK)

BALLROOM LICENTIATE
Xiao Xue Hai (China)
Gunnar Gunnarsson (UK)
Hu Xiao Hua (China)
Marcus Edwards (UK)

BALLROOM FELLOWSHIP
Greg Gillespie (UK)
Alexandra Skinner (UK)

DISCO ASSOCIATE
Laura-Jane Flintoft (UK)
Sozon Banavos (Greece)
Dexi Rowland (UK)

DISCO LICENTIATE
Tricia Chu Yew Cheong (Malaysia)
Alys McDonald (UK)
Nimisha Kashyap (Hong Kong)

SEQUENCE ASSOCIATE
Julie-Anne Harries (UK)

ROCK’N’ROLL ASSOCIATE
Fiona Garbett (UK)

LATIN AMERICAN DIPLOMA 3
Julie Young (UK)

LATIN AMERICAN LICENTIATE
Nicholas Jury (UK)
Katie Armstrong (UK)
Ryan Lamb (UK)
Ekaterina Short (UK)
Rory Costain (UK)
Mark Bonney (UK)
Victoria Heys (UK)


ARCHIVE

2nd November 2013 – 1st February 2014

2nd August – 1st November 2013

2nd May 2013 – 1st August 2013

2nd February 2013 – 1st May 2013

2nd Novemeber 2012 – 1st February 2013

2nd August 2012 – 1st November 2012

2nd May 2012 – 1st August 2012

2nd February 2012 – 1st May 2012

2nd November 2011 – 1st February 2012

2nd May 2011 – 1st August 2011

2nd August 2011 – 21st November 2011