1. You are here:
  2. Home
  3. Examinations
  4. Examination Successes
  5. 2nd November 2011 – 1st February 2012

2nd November 2011 – 1st February 2012

We congratulate the following members of the Society who have achieved success in their Accredited Level 3 and Level 4 teaching qualifications as recorded by HQ from 2nd November 2011 until 1st February 2012.

Level 4 Diploma in Dance Education

Cecchetti Classical Ballet

KS Dance Ltd.
Peter Vestergaard

Imperial Classical Ballet
 

Margaret Howard Theatre College
Lisa Carlie Tierney

Deborah Bond Dance Academy
Christina Susan Wightmore

Dance Academy South West
Claire Louise Grimes

Kingston-upon-Thames Teachers’ Training College
Lucy Hawthorne
Rachel Louise Douglass
Sally Anne Hamilton

Merseyside Dance and Drama Centre
Daisy Jones
Pauline Louise George

Roynon Dance Centre
Caroline Kelly
Lucy Siân Dodd

Scuola di Danza TDH
Teresa Doreen Hall-Rossi

The Centre - Performing Arts College
Emma Charlotte Delanoy
Naomi Beth Guckenheim

The Deborah Lamb Dance Centre
Victoria Sandra Bremner

Modern Theatre Dance

Anthony Clifford Dance Studios
Natalie Lane

Deborah Bond Dance Academy
Christina Susan Wightmore

Ellite Studios
Leigh Louise Ibbetson

Janet Marshall Dance Centre
Kerry Millis

Kingston-upon-Thames Teachers’ Training College
Joanna Higlett
Rachel Louise Douglass
Sally Anne Hamilton

Margaret Howard Theatre College
Lisa Carlie Tierney

Margo Perdiki - Archontaki School of Dance 
Sofia Kalaboka

Maria Morphitou Papademetriou School of Ballet and Modern Dance 
Efi Pikramenou

Merseyside Dance and Drama Centre
Daisy Jones
Pauline Louise George

Roynon Dance Centre
Caroline Kelly
Lucy Siân Dodd

Scuola di Danza TDH
Teresa Doreen Hall-Rossi

The Centre - Performing Arts College
Emma Charlotte Delanoy
Naomi Beth Guckenheim

The Deborah Lamb Dance Centre
Victoria Sandra Bremner

National Dance

Fitzell-Roberts Dance Industries
Sally Frances Upton

Margaret Howard Theatre College
Lisa Carlie Tierney

Merseyside Dance and Drama Centre
Pauline Louise George

Tap Dance

Anthony Clifford Dance Studios
Natalie Lane

Dance For All At The Theatre School
Hazel Grant

Deborah Bond Dance Academy
Christina Susan Wightmore

Fitzell-Roberts Dance Industries
Sally Frances Upton

Janet Marshall Dance Centre
Kerry Millis

Kingston-upon-Thames Teachers’ Training College
Lucy Hawthorne
Rachel Louise Douglass
Sally Anne Hamilton

Margaret Howard Theatre College
Lisa Carlie Tierney

Merseyside Dance and Drama Centre
Daisy Jones
Pauline Louise George

North Liverpool Dance Academy
Katie Glover

Scuola di Danza TDH
Teresa Doreen Hall-Rossi

The Centre - Performing Arts College
Emma Charlotte Delanoy
Naomi Beth Guckenheim

The Deborah Lamb Dance Centre
Victoria Sandra Bremner

Certificate in Dance Education

Disco Freestyle

ISTD London Headquarters
David Anthony Keal
Irina Zureiqi

Imperial Classical Ballet

ISTD London Headquarters
Adele Mason

Latin American

ISTD London Headquarters
David Anthony Keal

Modern Ballroom

ISTD London Headquarters
David Anthony Keal

Modern Theatre Dance

The Judith Hockaday School of Dance & Drama
Kate Elizabeth Wolstencroft

National Dance

The Judith Hockaday School of Dance & Drama
Kate Elizabeth Wolstencroft

Rock ‘n’ Roll

ISTD London Headquarters
David Anthony Keal

Sequence Dance

ISTD London Headquarters
David Anthony Keal

Tap Dance

The Judith Hockaday School of Dance & Drama
Kate Elizabeth Wolstencroft

Level 3 Diploma in Dance Instruction

 Cecchetti Classical Ballet

KS Dance Ltd.
Ellen Webley
Rachel Anna Fearnley
Rebekah Esther Stone

The Weston School of Dance and Performing Arts
Michaela Caldecott

Classical Greek Dance

Totnes School of Dance
Sadie-Jane Oliver

Disco Freestyle

Goodman Dance Centre
Kimberley Jane Booker

Imperial Classical Ballet

Centre Pointe
Charlotte-Ann Campbell

Choro-Logie Dance Centre
Maria Terzi

Dance For All At The Theatre School
Peter Murray William Twyman

Italia Conti Arts Centre 
Joanna Lines

Janet Marshall Dance Centre
Seren Sabrina Barka

Merseyside Dance and Drama Centre
Helen May
Joanna Louise Butcher
Lesley-Anne Vose
Michelle Susan Halliwell

Pirouette Academy of Dance
Imogen Frances Cartwright

Steppin’ Out Academy of Performance
Naomi MacNicol

The Dance College
Oonagh Phelan

The Deborah Lamb Dance Centre
Zoë Lara Wilson

The Liz Burville Dance Centre
Fiona Murphy

Modern Theatre Dance

A.S.D Dance School
Angela Jane Burleigh

Basingstoke Academy of Dancing
Michelle Bolwell

Dance Academy South West
Natasha Jones

Dance For All At The Theatre School
Peter Murray William Twyman

Ellite Studios
Elizabeth Schmidt

Fokas Evagelinos School of Dance 
Xanthippi Iliaki

Italia Conti Arts Centre 
Coral Waterman
Georgia Bradwell
Summer Dyason

Janet Marshall Dance Centre
Susan Louise Tandy

KS Dance Ltd.
Rachel Fearnley

Pirouette Academy of Dance
Erica Cross

Roynon Dance Centre
Andrew David Wright

Scuola di Danza TDH
Giulia Brozzetti

Steppin’ Out Academy of Performance
Naomi MacNicol

The Dance Factory
Melanie Grace

The Liz Burville Dance Centre
Fiona Murphy

National Dance

The Dance College
Lisa Bridget Connell
Samantha Susan Brennan

Tap Dance

Basingstoke Academy of Dancing
Michelle Bolwell

Ellite Studios
Kim Robertson

Italia Conti Arts Centre 
Georgia J.E Bradwell

Merseyside Dance and Drama Centre
Bethany Leigh Smith

Steppin’ Out Academy of Performance
Naomi MacNicol

The Dance Factory
Melanie Grace

The Liz Burville Dance Centre
Fiona Murphy 


We congratulate the following members of the Society who have achieved success in Associate, Associate Diploma, Licentiate and Fellowship examinations recorded by HQ from 22nd November 2011 to  29th February 2012.

MODERN ASSOCIATE
Chantelle Norris (Canada)
Louise Blasby (Australia)
Jade Spence (South Africa)

MODERN ASSOCIATE DIPLOMA
Kathryn De Ridder (Australia)

MODERN LICENTIATE
Gillaine Alman (Gibraltar)
Alaina Nordal (Canada)
Augousta-Alexandra Pissaridi (Greece)

IMPERIAL BALLET ASSOCIATE
Jamie Hawke (Canada)
Marike Prins (South Africa)
Toinette De La Harpe (South Africa)

IMPERIAL BALLET ASSOCIATE DIPLOMA
Melissa Tate (New Zealand)
Liau Jia Xin (Malaysia)

IMPERIAL BALLET LICENTIATE
Tiki Howard (UK)
Caroline Barrett (UK)
Shona Brabant (South Africa)

TAP ASSOCIATE
Bryony Blake (Canada)
Erin Johnson (Canada)
Pheck See Ng (Malaysia)

TAP FELLOWSHIP
Jayne Ann Wing (UK)
Philippa O’Donovan (UK)

BALLROOM ASSOCIATE
Williamto Ismadi (Indonesia)
Helena Edwards (UK)
Nicholas Jury (UK)
Kayleigh Chambers (UK)

BALLROOM LICENTIATE
Steven Porter (UK)
Ganna Ruda (Ukraine)
Sergiy Pelekh (Ukraine)
Carlos Custodio (UK)
Elena Plescenco (UK)

DISCO ASSOCIATE
Rachel Voyce (UK)

SEQUENCE ASSOCIATE
Peter Hill (UK)

SEQUENCE DIPLOMA 3
Peter Hill (UK)
Louise Sampson (UK)

SEQUENCE DIPLOMA 3 ( Opposite Role )
Peter Hill (UK)
Louise Sampson (UK)

LATIN AMERICAN ASSOCIATE
Rachel Glen (UK)

LATIN AMERICAN LICENTIATEJoanne Blackshaw (UK)
Mandy Ball (USA)
Tricia Chu Yew Cheong (Malaysia)

VIENNESE WALTZ LICENTIATE
Emma Hawley (UK)