1. You are here:
  2. Home
  3. News
  4. News Archive
  5. Marjorie Davies Tap Awards 2012 Results

Marjorie Davies Tap Awards 2012 Results

Marjorie Davies Tap Awards 2012 Results

13 April 2012

The Finals of the Marjorie Davies Tap Awards 2012 were held at artsdepot in London on 25th March. Congratulations to all the winners!

Results

JUNIOR Section

Winner Marjorie Davies Cup - Hannah Shoard (Jody Squirrell)

Winner Boys Victor Leopold Cup – Oliver Charman (Mandy Chapman & Kay Shepherd)

Joint Runner up Cup – Felicity Martin (Beth Glennie)

                                 Lowri Hughes (Sarah Watson & Marie Eves & Yasmin Kardasz)

Joint Class Prize – Lowri Hughes (Sarah Watson & Marie Eves & Yasmin Kardasz)

                            Jade Byng (Elise Byng)

Commendations - Amy Page (Tracey & Gemma Summerscales)

                           Cerise Bedder (Rebecca Sarrafan)

                           Danielle Hardy (Mandy Chapman)

                           Olivia Rogy (Donna Claffey)

                           Victoria Hutton (Hayley Sexton)

                           Marcus May (Annette Hall)

SENIOR Section

Winner Marjorie Davies Cup – Mia Zandi-Amarloei (Beth Glennie)

Joint Winner Boys Victor Leopold Cup – Jordan Crouch (Denise Coxon)

                                                          Matthew Hill (Kay Ball & Jo Scanlan & James Doubtfire)

Runner up Cup – Sophie Wathen (Julie Wathen & Jo Scanlan)

Joint Class Prize – Alice Bird (Tracey & Gemma Summerscales)

                            Kathleen Brenner (Sue Merrett)

Commendations – Amelia Roberts (Sally Johnson Academy of Dance)

                           Darcy Quinn (Deborah Norris – Centre Pointe)

                           Emma Jenkins (Janet Marshall & Sarah Harvey)

                           Joseph Lunn (Diana Clifford)

PREMIER Section

Winner Daphne Peterson Premier Award – Imogen Weatherhead  (Donna Claffey)

Winner Betty Laine Boys Award – Ryan Boxall (Hayley Sexton)

Joint Runner up Cup – Adina Nyahwa (Jo Scanlan)

                                 Laura Hills (Beth Glennie)

Joint Class Prize – Imogen Weatherhead (Donna Claffey)

                            Laura Hills (Beth Glennie)

Commendations – Gabrielle Cocca (Beth Glennie)

                            Fern Quinn (Rebecca Sarrafan)

                            Rhiannon Bailey (Tracey & Gemma Summerscales)

                            Jak Skelly (Rebecca Sarrafan)

SPECIAL Awards

Murielle Ashcroft Awards for Artistry – Jordan Crouch (Denise Coxon)

Gwen Carter Choreographic Award – Danced and choreographed by Imogen Weatherhead

Back to news listing