1. You are here:
  2. Home
  3. Examinations
  4. Examination Successes

Examination Successes

We congratulate the following members of the Society who have achieved success in their Accredited Level 6, Level 4 and Level 3 teaching qualifications as recorded by HQ from 2nd November 2016 – 2nd February 2017.

 

Level 6 Diploma in Dance Pedagogy

Imperial Classical Ballet

ISTD London Headquarters 
Judith Koppenleitner
Michelle Gibbs

Modern Theatre Dance

ISTD London Headquarters 
Jacqueline Allen
Joanne Wilson
Melanie Curtis
Stephen Charnock

Tap Dance

ISTD London Headquarters
Abigail Jennings

 

Level 4 Diploma in Dance Education  

Cecchetti Classical Ballet

Gruppo Danza Forlimpopoli ASD
Federica Vitali

KS Dance Ltd.
Jennifer Corcoran

Classical Greek Dance

Kilburn School of Dance
Eleanor Fae Mitchell

Imperial Classical Ballet

“Arte e Movimento” SSD arl
Sabrina Mangano

ACS Dance Centre
Jade Lucy Egan

Chichester College
Alexander Francis Paul Cowie
Ami Piper
Jemma Conner
Jessica O’Shea
Kayleigh Underhill
Meghan Jane Reid
Michaela Whybrow
Nicole Lorraine Tasker

Dance Studio “C”
Chiara Servalli

Dance@Tania Rossopoulou School of Dance
Artemis Adami

Deeside Dance Centre
Donna Park

Italia Conti Arts Centre (Guildford Site)
Emma Louise Dalton
Georgia J.E Bradwell
Lisa-Jane Sharratt

Janet Marshall Dance Centre
Claire Tracey

Margaret Howard Theatre College
Vanessa Jay Baldwin

The Dance College
Louise Claire Davis

The Deborah Lamb Dance Centre
Lucy Somerville

The Judith Hockaday School of Dance & Drama
Hayley Worrallo

Modern Theatre Dance

“Arte e Movimento” SSD arl
Sabrina Mangano

ACS Dance Centre
Jade Lucy Egan

Associazione Sportiva Dilettantistica Fly Dance Studio
Patrizia Tinnirello

Centre Pointe
Emily Rose Chamberlain

Chichester College
Ami Piper
Chancey Gregory
Jade Marie Bailey
Jemma Conner
Jessica O’Shea
Kayleigh Underhill
Meghan Jane Reid
Michaela Whybrow

Dance@Tania Rossopoulou School of Dance
Artemis Adami

Deeside Dance Centre
Donna Park

Inchicore College of Further Education
Serena Brady

Italia Conti Arts Centre (Guildford Site)
Emma Louise Dalton
Georgia J.E Bradwell
Lisa-Jane Sharratt
KS Dance Ltd.
Jennifer Corcoran

Margaret Howard Theatre College
Vanessa Jay Baldwin

Merseyside Dance and Drama Centre
Sarah Louise Lee

Preston College
Alexandra Brown
Rebecca Dunn

Spirit of Dance Mary Chorianopoulou
Dionysios Dimitrakopoulos

The Betty Wivell Academy of Performing Arts
Ashleigh Leanne Pitts
Harriet Emily Baker
Melissa Marie Willis

The Dance College
Hollie Louise Shepherd
Louise Claire Davis
Shannen Eleanor Ryan Barrett
Sophie Margaret Lane

The Deborah Day Theatre School Trust
Alexandrea Guazzelli
Bethan Rose England
Lucy Elizabeth Guazzelli

The Deborah Lamb Dance Centre
Lucy Somerville

National Dance

Merseyside Dance and Drama Centre
Sarah Louise Lee

Tap Dance

ACS Dance Centre
Jade Lucy Egan

Centre Pointe
Emily Rose Chamberlain

Chichester College
Ami Piper
Chancey Gregory
Jade Marie Bailey
Jemma Conner
Katrina Excell
Kayleigh Underhill
Michaela Whybrow

Deeside Dance Centre
Donna Park

Italia Conti Arts Centre (Guildford Site)
Emma Louise Dalton
Georgia J.E Bradwell
Lisa-Jane Sharratt

KS Dance Ltd.
Jennifer Corcoran

Margaret Howard Theatre College
Vanessa Jay Baldwin

Preston College
Alexandra Brown

The Dance College
Hollie Louise Shepherd
Louise Claire Davis
Shannen Eleanor Ryan Barrett
Sophie Margaret Lane

The Deborah Day Theatre School Trust
Alexandrea Guazzelli
Bethan Rose England
Lucy Elizabeth Guazzelli

Level 3 Diploma in Dance Instruction

Cecchetti Classical Ballet

Ateneo Danza
Carolina Mattioli
Chiara Lelli
Irene Forli

KS Dance Ltd.
Bethan Claire Sinnett
Ella Louise Appleby
Emily Theana Carline
Emma Jones
Lucy Pru Webster
Mariella Bonnano
Orla Collier

Moorland International Ballet Elite
Jack James Milburn
Joshua Richard Webb

Imperial Classical Ballet

“Arte e Movimento” SSD arl
Mara Zanetti

Academy of Dance
Nicole Milella

Yolanda De Feudis
ACS Dance Centre
Aimee Singer

Bristol College of Dancing
Sophie Anyes Loxterkamp

Chichester College
Zoe Marshall
Zoe Quinney

Choro-Logie Dance Centre
Despina-Agapi Triadou

Dance Stage Dance School
Ioanna-Maria Anargyrou

Dance Teachers Inc.
Eve Charlotte Graham
Jessica Frances Hay

Ellite Studios
Leah Evans

Escola De Dansa Elisenda Tarrago
Sara Daniel Almeida

Fokas Evagelinos School of Dance 
Nefeli Sakorafa

Italia Conti Arts Centre (Guildford Site)
Laura Sarah Reese

Laine Theatre Arts
Aimee Lauren O’Connell
Emily Kate Louise Cox
Shona Plunkett

Merseyside Dance and Drama Centre
Lynne-Marie Holloway

North Liverpool Dance Academy
Samantha Ruth Edge

Performers College
Alison Head
Emily Penny
Emily Scott
Jaimee Welsh
Jessica Clarke
Natalia Michael

Pirouette Academy of Dance
Alexandra Hartfield
Poppy Jayne Sharman
Taylor Frances Bridges

Preston College
Bethan Alaw Tarver

Roynon Dance Centre
Rebecca Louise Wells

Swindon Academy of Dance
Lucy Jefferies

The Linda Sweetzer Teacher Training College
Shani Nash

The Northern Ballet School
Anne-Marie Rosaline Hone Sewell
Bethany Laura Johnson
Brogan Tracy
Danielle Claire Brien
Elizabeth Ann Greaves
Larissa Mary King
Luisa Fenech Conti
Melissa Janet Surman

Modern Theatre Dance

“Arte e Movimento” SSD arl
Anna D’Orazio
Jessica Tesconi
Martina Mazzucato
Academy of Dance
Marina Monopoli
Nicole Milella
Yolanda De Feudis

Ateneo Danza
Carolina Mattioli
Irene Forli

Basingstoke Academy of Dancing
Anya Simone Daisy Longbottom

Bristol College of Dancing
Sophie Anyes Loxterkamp

Centre Pointe
Charlotte Hannah Peet

Chichester College
Kerry Chamberlain
Poppy Marie Wright
Zoe Marshall
Zoe Quinney

Dance 2 Advance
Rachel Louise Brown

Dance Academy
Jennifer Cutler
Maria Koumi
Rebecca Hannah Walker Craig

Dance Academy South West
Amy Louise Norcombe
Jessica Jones
Katie Georgina Mence
Libby-Jo Dixon

Ellite Studios
Leah Evans

Escola De Dansa Elisenda Tarrago
Fiona MacDonald

Fokas Evagelinos School of Dance
Elli Katsanta
Kalliopi Zaraka
Nefeli Sakorafa
Stella Athini

Hildale Academy of Performing Arts
Joanna D’Unienville

Imperial Academy of Dance
Imogen Paige Barnes

Inchicore College of Further Education
Amy Byrne

Italia Conti Arts Centre (Guildford Site)
Laura Sarah Reese
Tandi Elizabeth Dodman

King Slocombe School of Dance
Zoe Rosson Darby

Konstantina Koutouzou Dance School
Eftychia Drachmani

Laine Theatre Arts
Amelia Arnold
Caitlin Benioff
Emily Kate Louise Cox
Natalia Yaosca Baird Martinez
Richard Johnston
Shona Plunkett
Sophie Cooper

Margo Perdiki – Archontaki School of Dance 
Alexandra Tsikouri
Danai Orlandatou

Maria Morphitou Papademetriou School of Ballet and Modern Dance 
Nikol Zavrou

Merseyside Dance and Drama Centre
Amanda Michelle Smale
Josh Simpson
Lynne-Marie Holloway

North Liverpool Dance Academy
Zoe Rebecca Taylor

Performers College
Alice Preston
Alison Head
Amy Elizabeth Lucas
Brooke Alyce Wells
Daisy Smalley-Nicholson
Ellen Budd
Emily Penny
Emily Scott
Harriet Gregory
Heather Stodter
Jaimee Welsh
Janine Cook
Jessica Clarke
Kelly McCormack
Natalia Michael
Rebecca Wood
Rhiannon Susana Bennett
Sarah Hanly
Tiffany Wells

Pirouette Academy of Dance
Alexandra Hartfield
Anna Lilly Buchanan van Doorn
Hayley Elizabeth Grainger
Poppy Jayne Sharman
Taylor Frances Bridges

Preston College
Amber Ochieng
Amy Lawton
Bethan Alaw Tarver
Hayley Stubbs
Lily Turk
Olivia Flanagan

Swindon Academy of Dance
Lucy Jefferies

The Centre – Performing Arts College
Amy Thomas
Eleni Karmiou

The Dance Teacher Training Centre / Vanessa Millar School of Dancing
Helen Pilkington

The Deborah Day Theatre School Trust
Chelsie Jordana Grace
Ellouise Laura Pauline Wilson
Ellouise Sarah Dennis
Harriet Charlotte Victoria Leah Blackshaw
Shakira Estella Simpson

The Linda Sweetzer Teacher Training College
Georgia Ellis
Jade Bethany Harrington
Lucinda Leigh Belcher
Sophie Eleanor Hannah Louise Seal

The Northern Ballet School
Anne-Marie Rosaline Hone Sewell
Danielle Claire Brien
Elizabeth Ann Greaves
Larissa Mary King
Melissa Janet Surman

The Weston School of Dance and Performing Arts
Joanne Libby

Woking Teacher Training
Emma Rose King
Joanne Mary Ashton

National Dance

Merseyside Dance and Drama Centre
Lynne-Marie Holloway

Pirouette Academy of Dance
Poppy Jayne Sharman

Tap Dance

Centre Pointe
Emily Mary Berry

Chichester College
Kerry Chamberlain
Poppy Marie Wright
Zoe Marshall
Zoe Quinney

Dance Academy South West
Amy Louise Norcombe
Jessica Jones
Katie Georgina Mence

Dance Teachers Inc.
Eve Charlotte Graham

Ellite Studios
Leah Evans

Escola De Dansa Elisenda Tarrago
Fiona MacDonald

Gold Teachers Training
Becky Lillian Surridge
Rosie Louise Unwin

Guildhall School of Dancing
Nicole Cottee

Italia Conti Arts Centre (Guildford Site)
Laura Sarah Reese

JVS Performing Arts
Rebecca Ann June Weir

Merseyside Dance and Drama Centre
Amanda Michelle Smale

New London Performing Arts Centre
Laura Matthews

North Liverpool Dance Academy
Zoe Rebecca Taylor
Zoe Rosson Darby

Performers College
Alison Head
Daisy Smalley-Nicholson
Ellen Budd
Emily Cotter
Emily Penny
Jaimee Welsh
Janine Cook
Jessica Clarke
Kelly McCormack
Rebecca Wood
Rhiannon Susana Bennett

Pirouette Academy of Dance
Anna Lilly Buchanan van Doorn
Hayley Elizabeth Grainger
Poppy Jayne Sharman
Taylor Frances Bridges

Preston College
Olivia Flanagan
Sara Elizabeth Ashley

Roynon Dance Centre
Paige Eleanor Shanley

Swindon Academy of Dance
Lucy Jefferies

The Centre – Performing Arts College
Amy Thomas

The Dance Teacher Training Centre / Vanessa Millar School of Dancing
Helen Pilkington

The Deborah Day Theatre School Trust
Harriet Charlotte Victoria Leah Blackshaw
Shakira Estella Simpson

The Judith Hockaday School of Dance & Drama
Erica Lee Phillips

The Linda Sweetzer Teacher Training College
Georgia Ellis
Sophie Eleanor Hannah Louise Seal

The Northern Ballet School
Anne-Marie Rosaline Hone Sewell
Elizabeth Ann Greaves
Larissa Mary King

The Weston School of Dance and Performing Arts
Joanne Libby

Woking Teacher Training
Emma Rose King
Joanne Mary Ashton

 


 

We congratulate the following members of the Society who have achieved success in their Associate, Associate Diploma, Licentiate and Fellowship examinations as recorded by HQ from 2nd December 2016 to 28th February 2017.

MODERN THEATRE ASSOCIATE
Kate Rebekah Voss (New Zealand)
Minette Landman (South Africa)
Sune-Lee Esch (South Africa)
Kerryn Van Der Merwe (South Africa)
Shane Crafford (South Africa)
Tasha Fung-Jie Lim (Malaysia)
Pek Yeng Leong (Malaysia)
Kyla Gallant-Sova (Canada)
Vanessa Paglione (Canada)
Brianna Gonzales (Canada)
Marlea van Grinsven (Canada)
Siobhan Boyle (Canada)

MODERN THEATRE ASSOCIATE DIPLOMA
Clare Matthes (South Africa)

MODERN THEATRE LICENTIATE
Leanne Van Breda (South Africa)
Francesca Rizzi (Italy)
Stefania Colonna (Italy)

MODERN THEATRE FELLOWSHIP
Shona Brabant (South Africa)

IMPERIAL BALLET ASSOCIATE
Hoai Trang Luu (Vietnam)
Kerryn Van Der Merwe (South Africa)
Claudia Campbell (South Africa)
Emilie Elizabeth Oxenham (South Africa)
Sune-Lee Esch (South Africa)
Hillary Xi Le Tan (Malaysia) 

IMPERIAL BALLET ASSOCIATE DIPLOMA
Peter Robert Viljoen (South Africa)
Clare Matthes (South Africa)

IMPERIAL BALLET LICENTIATE
Amanda Iles (UK)

IMPERIAL BALLET FELLOWSHIP
William Jones (South Africa)
Shona Brabant(South Africa) 

TAP ASSOCIATE
Francois Johan Wagener (South Africa)
Jasmaine Rose (South Africa)
Sinead Kristin Donnelly (South Africa)
Robyn Jade Ivey (South Africa)
Elyse Letts (Canada)

TAP ASSOCIATE DIPLOMA
Pavishen Paideya (South Africa)
Sonwabiso Sakuba (South Africa)
Elisabeth Hartling (Canada)
Allison Robbins (Canada)

TAP LICENTIATE
Simone Marshall (South Africa)

CECCHETTI LICENTIATE
Richard Slaughter (UK)

CECCHETTI FELLOWSHIP
Sarah Bradshaw (UK)

BALLROOM ASSOCIATE
Cindy Sin Yee Chung (Malaysia)
Mathilde Thiebault (UK)
Sze Yuet Ho (Hong Kong)
Connie Kwai Chun So (Hong Kong)

BALLROOM LICENTIATE
Zjen Thak Chua (Malaysia)
Russell Jian Liang Lim (Malaysia)
Alexis Hsiao Tding Jap (Malaysia)
Morgan Hemphill (UK)
Richard Still (UK)
Alexandra Hixson (UK)
Andrei Sirbu (UK)

BALLROOM FELLOWSHIP
Han Liang Chiew (Malaysia)

DISCO ASSOCIATE
Katy Lark (UK)
Emma Victoria MacDonald (UK)
Michael Hughes (UK)
Hazel Cumbes (UK)
Andrew Elms (UK)
Laura Edgell (UK)
Charley-Ann Musselwhite (UK)
Ayse Denizli (UK)

DISCO LICENTIATE
Amy Ogilive (UK)

SEQUENCE FELLOWSHIP
Simon Cruwys (UK)

LATIN AMERICAN ASSOCIATE
Thien wei soo (Malaysia)
Wong Chin Yee Eileen (Malaysia)
Hoo Sze Yen (Malaysia)
Jia Yi Ng (Malaysia)
Paulino Tabar Jr. (Malaysia)
Jonnel Ramas (Malaysia)
Nora Aznin Ridzwan (Malaysia)
Say Keat Ooi (Malaysia)
Kar Man Chong (Malaysia)
Say Onn Ooi (Malaysia)
Cheuk Ming So (Hong Kong)
Cho Yi Wong (Hong Kong)
Siu Kwan Ng (Hong Kong)
TSZ Yan Ng (Hong Kong)
Yim Lam Chau (Hong Kong)

LATIN AMERICAN LICENTIATE
Xin Nee Che (Malaysia)
Russell Jian Liang Lim (Malaysia)
Alexis Hsiao Tding Jap (Malaysia)
Noyok Mey Chean (Malaysia)
Andrei Sirbu (UK)
Alexandra Hixson (UK)
Richard Still (UK)
Morgan Hemphill (UK)
Samantha Vize (UK)

LATIN AMERICAN FELLOWSHIP
Camelia Devi Lasmana (Malaysia) 

NATIONAL LICENTIATE
Jenna Rushton (UK)
Caroline Dooli  (UK)

STREET DANCE ASSOCIATE
Samuel Hulse (UK)

 


ARCHIVE

2nd August – 1st November 2016

2nd May – 1st August 2016

2nd February - 1st May 2016

2nd November 2015 - 1st February 2016

2nd August - 1st November 2015

2nd May - 1st August 2015

2nd February - 1st May 2015

2nd November 2014 - 1st February 2015

2nd August - 1st November 2014

2nd May - 1st August 2014

2nd February – 1st May 2014

2nd November 2013 – 1st February 2014

2nd August – 1st November 2013

2nd May 2013 – 1st August 2013

2nd February 2013 – 1st May 2013

2nd Novemeber 2012 – 1st February 2013

2nd August 2012 – 1st November 2012

2nd May 2012 – 1st August 2012

2nd February 2012 – 1st May 2012

2nd November 2011 – 1st February 2012

2nd May 2011 – 1st August 2011

2nd August 2011 – 21st November 2011